מאמרים דלק

דלק

דלק טוב, אתם מוזמנים להנות!

דלק הוא למעשה בנזין המשמש בעיקר לצורך הנעת מכוניות. אמנם ישנם חומרים נוספים אך עדיין הוא תופס את הכותרת המרכזית בכל מה שקשור לתדלוק. פעמים רבות עולה הדלק לכותרת עקב שינויים בעלויות, וכל תזוזה במחיר משפיעה מאד על חוות הדעת הציבורית. זאת משום שחומר דלק מהווה רכיב חשוב בכל מה שקשור אל חיי היום יום.

 

חשיבות הדלק

נעצור רגע ונחשוב איך היו נראים חיינו בלי הדלק הנלווה. דלק הוא למעשה החומר שאנו הכי זקוקים לו ועושים בו שימוש גורף.

מה למשל?

 1. כדי להגיע ממקום למקום אנו מניעים את עצמנו באמצעות רכבים. אם ברשותנו רכבים פרטיים, אנו צריכים לתדלק אותם כדי שיוכלו לנסוע. ללא דלק לא שווה המכונית אגורה אחת. היא לא תנוע ממקומה ולא תמלא את תפקידה היעודי. גם אם איננו בעלי רכבים, הרי שאנו נזדקק לתחבורה הציבורית. איך נגיע למקום העבודה, איך נוכל לערוך את קניותינו? אוטובוס מתדלקים על ידי דלק, וכדי שהוא יוכל לשרת אותנו גם הוא זקוק לחומר בעירה.
 2. אנשים רבים נוסעים לחו"ל לבצע עסקים או למטרות שונות. בלעדי דלק לא יוכלו המטוסים לנוע ולא נוכל להגיע לשום מקום. כל התקדמות הטכנולוגיה תלויה למעשה בדלק, אלמלא הוא היינו נשארים מוגבלים ומצומצמים מאד.
 3. דלק משמש מלבד הנעה גם לצורך הסקה ותאורה. אנו זקוקים לחומר זה כדי להיות מוגנים בימי החורף הקר ויש מסעדות או בתי עסק שאפילו עושות שימוש עם דלק לבישול מזון, תעשייתי במיוחד.

 

חומר דלק

כדי להבין טוב יותר מהו הדלק, נעמוד על תהליך הייצור שלו.

דלק עושים למעשה מנפט כאשר מוציאים אותו בצורתו הגולמית מעמקי האדמה. הוא עובר תהליך של זיקוק אשר מעבד את הנפט והופך אותו לחומר דליק. בזמן הזיקוק מחממים את הנפט לחום גבוה במיוחד, ועל פי החום נקבע החומר אשר ממנו הוא מיוצר. מלבד דלק בסיסי מייצרים מן הנפט גם סולר, מזוט, פרפין ועוד.

 

מחיר דלק

איך יודעים כיצד לתמחר דלק? מתי מחליטים לייקר אותו?

למעשה ישנה נוסחה לחשב את מחיר הדלק, והוא לא מתייקר סתם כך. הדרך לחשב את זה היא על ידי חיבור המחיר של הדלק הגולמי עם כל ההוצאות הנלוות של ההפצה בתחנות הדלק השונות כמובן בתוספת מע"מ, ובנוסף לכך גם מס על דלק שנקרא מס. כאשר הממשלה מחליטה להעלות את המס על הדלק, מוכרחות חברות הדלק להעלות את מחירו בהתאמה.

המס האמור על הדלק הוא למעשה מס שמשלם הלקוח על כל כמות דלק שהוא רוכש, והוא למעשה מתחלק למספר גורמים: חלק ממנו מגיע אל חברת הדלק המייצרת את הדלק ומשווקת אותם לתחנות הדלק, חלק נוסף משלמים אל חברות הזיקוק המעבדות את הנפט עושות ממנו דלק, וחלק נוסף (יותר ממחצית) למעשה מגיע אל אוצר המדינה בתור הכנסה ממיסים.

דלק מתייקר לעיתים קרובות, אך אין האשמה תלויה בחברת הדלק או בבעלי התחנה. הסיבה בדרך כלל היא בגלל שהמדינה מעוניינת לעלות את תקציב המיסים ולאפשר לעצמה הכנסה נוספת.

עם זאת, ולמרות הכל, כולנו צריכים את הדלק, ואם נדע להשתמש בו נכון נוכל להמשיך להנות ממנו.

 

 

נהנים מן הדלק

אפשר לנסוע במכונית ולהנות מנסיעה נוחה וחסכונית. טיפים קטנים שיאפשרו לכל נהג להנות מן הדלק שהוא מתדלק ולצאת עם הרגשה טובה:

 • לנסוע כמו שצריך – אין צורך לנסוע במהירות ולעצור בצורה פתאומית ובלתי זהירה. פשוט צריך לקחת את הזמן מראש ולעצור בנחת. זה גם יעזור לירידה בתאונות דרכים ובפגיעות מיותרות על הכביש. איך עושים את זה? פשוט מאד לוחצים בעדינות על הדוושה ולא עושים זאת בתקיפות רבה מדי. את הרגל מורידים מן הדוושה ברגע שרוצים לעצור. נשארים בהילוך על פי התנאים של הנסיעה.
 • תכנון – אף פעם לא נוסעים בלי לחשוב מראש את הצעד הבא. רוצים להגיע למקום מסוים? בדקו היכן ממוקמת החניה? מהי המהירות המותרת? היכן נעצור ואיך? כל הדברים הללו יחסכו הרבה עצירות פתאומיות, או בלימות שהורסות את המכונית ומבזבזות דלק יקר.
 • השוואת מחירים – תחנות דלק נמצאות בכל מקום, אפשר וצריך להשתמש בהם. אבל חכמים בודקים לפני כן אם יש הבדלים במחיר, והם עושים זאת רק במקום משתלם. אמנם נוח לנו לעצום עיניים, להגיע אל תחנת דלק קרובה ביותר, לתדלק ולהמשיך הלאה במסע, בלי לחשוב בדיוק מה עשינו ולמה. בדיקה טובה של השוק, יכולה לסייע לכל אחד לנסוע בנעימות והרבה יותר בחסכנות.
 • שירות עצמי – כדי לתדלק דלק אפשר לנהוג כמו מלך. לא לצאת מהמכונית, ופשוט מאד לבקש שרות עד הסוף. העובדים המקומיים של תחנות הדלק השונות יעשו את העבודה ואתה רק צריך להוציא את הארנק ולשלם. אם כבר צריך דלק, אפשר בהחלט לעשות זאת לבד. אין צורך להתעצל מדובר בפעולה פשוטה במיוחד. תחנות הדלק מאפשרות לכל מי שמעוניין לתדלק באופן עצמאי ולהנות ממחיר זול יותר.
 •  תחנות דלק רבות מציעות שוברים או מתנות. כדאי לעקוב אחר הפרסומים, לפעמים הדבר משתלם מאד. אם אתה הופך להיות צרכן קבוע תוכל לקבל הטבה או בונוס. יש תחנות המציעות בונוסים שונים. כדאי לבדוק ולבחון!
 • הנחות – כאשר חברת דלק מפרסמות תדלוק בהנחה זה שווה בדיקה. אמנם לא כל הנחה משתלמת ולפעמים התנאים מגבילים ולא משתלמים בסופו של דבר. אבל אם מצאתם תחנה שמציעה הנחה ובדקתם והיא אכן כזו כדאי לנצל את ההזדמנות. (יש להסתייג ולומר שלפעמים הנחה גוררת אחריה תנאים נוספים, או התחייבויות שהופכות את הקניה לבלתי כדאי. לכן חשוב לבדוק לפני שמחליטים).כדי לתדלק בצורה יעילה וחסכונית, יש לשמור גם על המכונית כמו שצריך. חשוב לבדוק לעיתים קרובות את הצמיגים האם לחץ האויר בהם אינו ניזוק? האם הם אינם שחוקים? האם יש מסנן פיח? דבר הכי חשוב הוא לדאוג שלא יהיה עודף משקל במכונית אשר מבזבז דלק מיותר וחבל.  לצרכן הקטן קשה לשלם את הדלק, ולפעמים הוא רוגז עקב כך. התלות הגבוהה שלנו בדלק גורמת לנו להתרעם כאשר מעלים את מחירו. עם זאת כדאי לדעת שזה לא רק אצלנו, בדרך כלל מדובר בעלייה בעולם כולו. היות והדלק עשוי מנפט, כאשר מחירו של הנפט עולה גם מחיר הדלק מתייקר.
 • זהירות – דלק!
 • תתפלאו לדעת, אבל להתייקרות הדלק יש תוצאה חיובית ביותר: אנשים ששומעים כי הדלק התיקר חושבים פעמיים אם לתדלק את רכבם שוב בנוזל היקר, או שאולי להעדיף הפעם נסיעה באוטובוס ציבורי. כאשר הבחירה השניה היא המועדפת, תורמים באופן ישיר לאיכות הסביבה.
 • כולם משלמים על דלק
 • כי כדי להנות מן הדלק בכל נסיעה, יש לשמור על רכב תקין, בדיקה וביקורת מזמן לזמן. זה שווה גם לרכב וגם לתדלוק. מומלץ!
 • שמירה על רכב טובה לדלק

דלק הוא חומר תדלוק אך עדיין צריך זהירות יתירה. ישנם חברות המציעות דלק זול במיוחד, וזה אמור להדליק נורה אדומה. דלק כזה סביר להניח שערבבו בו שומן זר והפכו אותו לדלק מסוג ב'. גם אם ברגע הראשון נראה שחסכנו הרבה, הרי שבסיכומו של דבר גרמנו נזק רב. מכונית שתדלקו אותה בדלק לא איכותי ניזוקה בסופו של דבר והיא תדרוש תיקון בהוצאה הרבה יותר גדולה.

דילוג לתוכן