מאמר נפט

נפט

הוא שחור, אבל שווה זהב !

לא לחינם זכה הנפט לכינוי, " הזהב השחור ", קשה לתאר איך היו נראים החיים בלעדיו. נפט הוא חומר גלם עתיק בשנים, שעוד בזמנים קדומים עשו בו שימוש. נפט הוא למעשה החומר הבסיסי שמניע את כלי התחבורה, וגם משמש חומר גלם לתעשיה. נפט נמצא במגוון רחב של מוצרים לאחר שעובר עיבוד, כמו תכשירי קוסמטיקה, סבונים ועוד.

איך נפט התחיל?

לפני כמאה ושישים שנה עדיין לא ידעו בעולם לעשות שימוש בנפט לצורכי בעירה. אנשים היו מנצלים שומן של לווייתנים לחימום הבתים. בינתיים נודע בעולם על מקורות נפט שונים בלי להבין איזה אוצר גדול טמון בתוכם. בקבוק אחד של נפט הגיע למעבדה בארצות הברית ותפס את תשומת לבו של אחד המדענים. הוא חשב לעצמו שאפשר לנסות להדליק את החומר הזה אשר אולי ישמש כבסיס זמין וזול לתאורה, והחליט שהעניין שווה בדיקה. הניסוי עלה יפה והוא הבין שעלה על תגלית אדירה. לא עוד שומנים מסוכנים ולא פחם מזיק, מהיום ניתן להשתמש בנפט, אשר נמצא באדמה בצורה חופשית ולהנות מיתרונותיו.

מאז, ועד היום הכל כבר היסטוריה.

הוא הקים חברה להפקת נפט, וניסה במקביל לייצר ממנו מוצרים שונים. הם ניסו מה אפשר לעשות כדי להפיק מנפט את המיטב והבינו כי צריך להקים בתי זיקוק כדי לעבד אותו. הניסויים השונים בחימום נפט גילה בו חומר בעירה מצוין אחד מהם היה הקרוסין.

 

קידוחי נפט

אז עדיין לא ידעו כי את הנפט שואבים מתוך האדמה, והם שאבו אותו מן הנהרות או מקורות מים שונים. באקראי נודע לבעל חברת הזיקוק כי אפשר לקדוח באדמה ולחפש בארות של נפט מצוי. הוא פנה אל חברת קידוח אשר במקורה עסקה בקידוח מלח וביקשה מהם לנסות לקדוח באדמה ולחפש נפט. למרבה ההפתעה הם ניסו וגם הצליחו, גילו באר נפט בעומק האדמה אשר ממנה הפיקו נפט גולמי לרווחת כולם. כך התחילו אנשים להשתמש במנורות הדולקים באמצעות נפט, ונהנו מאופני תאורה חדשניים ונעימים.

חברות רבות התחילו להתחרות על קידוחי הנפט ולנסות נקודות חדשות בעולם שעדיין לא חפשו בהם. הם גילו כי נפט שווה זהב וכי שווה להתייגע כדי למצוא היכן הוא קיים. יותר ויותר קידוחים החלו להתבצע ברחבי העולם במטרה להגיע אל הנוזל הנכסף. מדינה שבבעלותה נמצא מכרה של נפט חשה עצמה ברת מזל.

נפט של פעם

אם נתייחס אל תיעודיים ההיסטוריים, הרי שהנפט שימש כבר את העמים הקדומים זה דורי דורות. בהעדר חומרים אחרים, היו עושים בנפט שימוש למגוון גדול מאד של תפקידים. אי אפשר להאמין מה מסוגל נפט לעשות החל מחומר בעירה עד לצרכים רפואיים של ממש. אפילו תרופות היו עושים מנפט וגם חומרים כדי להתגבר על כאבים חזקים כמו התקף של כאב בשן.

תנורי נפט

הותיקים שבינינו עוד זוכרים את תנורי הנפט העתיקים שהיו מחממים את הבית בחורף. את הנפט היו קונים אצל המוכר שהיה מגיע בעגלה ומוכר את הנפט לכל דורש. היו ממלאים נפט במיכלים מיוחדים, והיו שומרים אותו לשימושים השונים. עיקר שימושו הביתי היה להסקה, והוא היה חומר בעירה מצוין לחמם את הבית. האש הגלויה, האמתית שהייתה דולקת על נפט בעלת הריח האופייני שנלווה לכך, הייתה יוצרת אוירה מיוחדת. הילדים של פעם מתענגים על הנוסטלגיה הזו ומתגעגעים אליה לא פעם.

תעשיה עם נפט

עד היום משמש נפט כחומר גלם בסיסי למפעלים, ובתי חרושת עושים בו שימוש גורף. נפט הוא חומר שמספק אנרגיה ואפשר להפעיל אתו מכונות ובתי תעשיה מנצלים את התכונות שלו.

מן הנפט מייצרים מוצרים רבים שונים זה מזה כאשר המכנה המשותף של כולם הוא… נפט.

 

איפה נפגוש את הנפט?

 • בסוגים שונים של שמן שאינו משמש למאכל, בעיקר סיכה.
 • על הכביש, כאשר האספלט אותו מצפים את פני הכביש עשוי בעצם מנפט.
 • חומרי הפלסטיק הסובבים אותנו מורכבים מנפט. פלסטיק הפך בימינו לנפוץ ביותר עקב התפתחות הטכנולוגיה.
 • מוצרי הנילון השימושיים בכל בית עשויים אף הם עם נפט. כל כך הרבה ניילונים משרתים אותנו בחיי היום יום, גדולים כקטנים, אשפתונים, סינורים, כפפות לידיים והגנה מפני הגשם – בכל המוצרים הללו נעשה שימוש בנפט גולמי ויצרו מוצר נוח ויעיל.
 • כל עולם הצבעים מבוסס על נפט. צבעים לצביעת הבית, צבעים לצורכי אומנות, וצבעים לתעשיה.
 • בארון התרופות ישנם תרופות שעשויות אף הם מנפט. נמצא כי הנפט מכיל חומרים משככי כאבים ומחטא פצעים. והרוקחים מנצלים את הפוטנציאל הטמון בו ומכינים ממנו תרופות ושיקויים שונים.
 • גם מוצרי הדברה מבוססים על נפט, ועוד.עיקר העיקרים – נפט לתדלוק אכן, לא לשווא כבש הנפט את השוק, במגוון גדול כל כך של תחומי שימוש, שלא נדבר על אפשרות התדלוק באמצעות מוצרי הנפט, כי נפט הוא אחד מן המחצבים המיוחדים ביותר שנמצא בטבע וטומן בחובו אוצר של ממש.  עם התקדמות הטכנולוגיה, התעשיה צוברת תאוצה יותר ויותר, וזקוקה למנות רבות של נפט. זקוקים לכח אנרגיה שיפעיל את המכונות הרבים ולחומר גלם עבור המוצרים השונים. בשביל כל זה צריך נפט, ומפעלי הזיקוק עובדים בקצב אדיר. מסיבה זו עולה מחירו של הנפט מזמן לזמן והביקוש אליו רק גובר.  לא להאמין עד כמה משפיע המצאות נפט על תחומים נוספים בעולם, ולאלו תנודות משמעותיות הוא גורם. כאשר נמצא נפט במקום כלשהו, עולה מחיר הקרקע וקופץ בעשרת מונים ממה שהיה שווה קודם לכן. אדמה שמתגלים בה מחצבי נפט שווה הרבה יותר, והיא מקפיצה את מחירי הנדל"ן באותו מקום. אמנם היום נפט לא מזין את העששיות, ואנו נהנים מתאורת חשמל נוחה ונעימה, אך מבט קצר על הנעשה סביבנו יתן לנו אינדיקציה לגבי התלות שלנו בנוזל היקר. עולם התחבורה, הרכבות, המטוסים, המשאיות והטנקים, תלויים כולם בנפט, גם התעשיה לסוגיה המגוונים לא יכולה להתקיים אלמלא היא תקבל את המחצב היקר והחשוב.
 • כי נפט הפך להיות נחלת הכלל וכל מדינה זקוקה לו. בלעדיו קשה לה להתפתח והאנושות כולה זקוקה לנוזל השחור כאויר לנשימה.
 • לא מעט מלחמות וסערות מדיניות פרצו בעקבות משברים של נפט. מדינות אויב שיש בבעלותם נפט מאיימות על ארצות שכנות בהפסקת אספקת נפט או בהקפצת מחירו.
 • השפעתו של נפט
 • מדינה שבבעלותה נמצאים בורות נפט זוכה ליתרון גדול. היא משתמשת בנפט לצורך ייצוא ומוכרת אותו בעלות גבוהה. המדינות הסובלות ממחסור בנפט מוכרחות לקנות אותו בכל מחיר. הן אי אפשר לקדם תעשיה בלי להתחיל עם החומר הבסיסי ביותר – שהוא נפט.
 • אוצר ושמו נפט
 • היתרונות של הנפט רבים ושונים, בצורתו הגולמית, הוא נמצא במצב נוזל והוא קל ונוח לאחסנה. אפשר לשמור נפט משך זמן ממושך והוא לא יאבד מן המרקם.
 • יתרונות נפט
 • למרות שהנפט הוא חומר גלם בסיסי לתעשיה ולבעירה הרי שהשימוש הנפוץ שלו הוא עדיין לצורך תדלוק והנעת כלי רכב. בערך חצי מכמות הנפט המיוצר בעולם משמש לצורך תדלוק רכבים, כאשר כלי התחבורה עושים שימוש בתוצרי הנפט השונים. מוצרים כמו סולר, בנזין מבוססים על נפט גולמי ומגיעים אל תחנות הדלק השונות.

טלפון רב קוי 077-5523505

 

פרי אנרגיה נייד 055-2239286 טל/פקס 077-5523505 Email: lital.moskovich@gmail.com

דילוג לתוכן