מאמר סולר

סולר

החומר שנותן כח למכונית וגם לך!

מהו סולר? סולר הוא למעשה חומר דלק המשמש בעיקר להניע מכוניות, אך גם לחימום בתים הסקה ועוד הרבה שימושים יעילים. סולר הוא אחד מחומרי הדליקה הפופולריים ביותר והנוחים והוא בעצם החליף את הבנזין של פעם.

מה טוב בסולר? את מי הוא משמש? ומהם יתרונותיו?

זאת ועוד – במאמר שלפנינו.

 

סולר מול בנזין

בעבר היה מקובל להניע את הרכבים במנוע של בנזין. חומר זה היה שימושי גם ברכבים של הצבא ואפילו את הטנק היו מתדלקים עם זה. מה שקרה הוא, שחומר הבנזין הוא חומר דליק מאד ובמהירות רבה פורצת שריפה. כאשר אש של אויב פגעה בטנק הוא היה מתלקח מיד וגורם לפגיעות רבות בנפש.

עם הזמן חיפשו חומר דלק אחר שאינו דליק כל כך ומצאו את הסולר.

 

 

ייצור סולר

את הסולר מייצרים באמצעות נפט, והוא החומר הבסיסי שלו. בתהליך הזיקוק מחממים את הנפט לחום גבוה מאד מעל מאתיים מעלות, והנפט המתלקח הופך להיות סולר.

בתוך הסולר היו מערבבים גופרית על מנת לגרום לו להיות שומני וסמיך. עם הזמן גילו כי ככל שיש יותר גופרית בסולר, הוא פוגע יותר באיכות הסביבה, גורם לזיהום, ופוגע בשכבת האוזון. החליטו להפחית את כמויות הגופרית שיש בסולר, אבל אז היה צורך  לחפש לו תחליף.

היצרנים מצאו חומרים שומניים שונים במקום הגופרית, וממילא הסולר נעשה היום הרבה יותר ידידותי מאשר פעם.

 

סולר שימושי

סולר נמצא כחומר מתאים ביותר להניע רכבים, ומתאים למנוע דיזל. הוא משמש כלי רכב כבדים כמו אוטובוסים, משאיות, טנקים, ומצליח להניע את כל סוגי הרכבים.

זאת מלבד היותו משמש כחומר הסקה וחימום בתים ומחירו הזאת עשו אותו מועדף על ידי לקוחות רבים.

בתי חרושת ומפעלים גילו את חומר הגלם הנפלא כמתאים להפעיל את המכונות שלהם. הם משתמשים בסולר כמניע יום יומי של מכונות כבדות או ציוד של קוי יצור שונים.

גם מוסכים מצאו בסולר פתרון נפלא: הם משתמשים בו כחומר ניקוי מצוין.

 

יתרונות סולר

לעומת חומרי דלק אחרים, נחשב סולר לזול יחסית. זה הפך אותו לפופולרי לתדלוק רכבים, גם ציבוריים וגם פרטיים. כאשר הרכב מונע באמצעות מנוע דיזל אפשר לתדלק אותו באמצעות סולר ולהנות מנסיעה ארוכה ושקטה לאורך זמן.

גם רכבים כבדים כמו טנקים, משאיות ואוטובוסים עושים שימוש בחומר הסולר באופן גורף.

כדאי לדעת כי מנועי הדיזל השתכללו במשך השנים, ועברו להיות חסכוניים יותר. בעבר היתה נפלטת כמות גדולה של דלק מן המנוע מה שהיה גורם לבזבוז גדול של חומר בעירה וממילא דורש כמות גדולה יותר של דלק. היום מיוצרים המנועים בצורה כזו שהם חוסכים בדלק. כמות הסולר הנצרכת היום למנוע דיזל נמוכה כמעט במחצית ממה שהיה בעבר.

 

חימום על ידי סולר

חודשי החורף הקרים זרזו את בני האדם לחפש חומר חימום יעיל ונוח. הם רצו חומר גלם שישמש כבערה אך לא יהיה מדי יקר לשימוש ממושך.

סולר הווה תשובה מוחצת לדרישה הזו, והתקבל בברכה בבתי אב רבים. אנשים שיש בביתם מערכות הסקה מצאו כי בעזרת סולר אפשר לתדלק את המערכת ולהנות מטמפרטורה חמה ונעימה לאורך זמן. מדובר בחומר שאינו יקר מדי ומומלץ בכל פה אפשר לחמם אתו חודשי חורף ארוכים ולהרויח חום נעים ומהנה.

בגלל תכונות החומר שלו, הסולר משחרר חום רב. ממילא הוא מתאים לחימום בתים ואפילו גדולים במיוחד. ישנם מבנים בהם מותקנים מערכת חימום מרכזית אחת והיא אמורה לשמש מספר דירות. במקום כזה מתאים מאד להשתמש בסולר לחימום היות והוא ויש לו יכולת מספיקה להשתלט על שטח רחב. האנרגיה הגבוהה שלו מפיצה את החום במהירות רבה ומצד שני בפריסה רחבה מאד. כך יכולים עוד ועוד דיירים להנות ממנו ולהרויח את החימום הרצוי.

עם זאת גם בתים פרטיים וקטנים יכולים לעשות שימוש בסולר. אין הגבלה בשטח הרצוי לחמם. ברגע שמותקנת בבית מערכת הסקה או חימום מתאים אפשר להשתמש בסולר בתור חומר בעירה ולקדם את פני החורף הקר בנעימות.

 

יתרונות חימום באמצעות סולר

בהשוואה בין חימום על ידי מזגנים או תנורים המבוססים על חשמל לבין חימום באמצעות סולר נמצא יתרונות רבים:

  • חסכון – חשמל הוא חומר יקר. כאשר מדברים על חימום, מקובל לחשוב על ימים ארוכים של שימוש ולא מדובר בשעה בודדת ביום. ישנם אזורים בארץ, קרים במיוחד כמו הרי הגליל בהם מוכרחים לחמם באופן רציף כמעט כל חודשי החורף. פרק זמן ארוך כזה מחייב שימוש באמצעי חימום זול וכדאי. כזה הוא הסולר שנמצא זול יותר מחשמל וכדאי.
  • רצף – לא פעם ולא פעמיים מתרחשת הפסקת חשמל בימי החורף, במיוחד בימים קרים וסוערים. לא נעים בכלל לשבת בבית קר וחשוך כאשר אי אפשר אפילו להעלות את האנרגיה עם משהו חם. חימום בעזרת סולר מונע הפתעות בלתי נעימות אלו. הסקה של סולר אינה תלויה בחשמל והיא ממשיכה באופן רציף.
  • בטיחות – תנורי חשמל מהווים מוקד סכנה לבתים פרטיים, במיוחד אם יש בהם ילדים. בכל חורף אנו מתבשרים על אסונות שונים שהתרחשו עקב תנור שנשאר דלוק, אם בגלל שמיכה שהתלקחה או קצר חשמלי שגרם לשריפה חמורה. כאשר משתמשים במערכת הסקה המופעלת באמצעות סולר חוסכים את כל הסכנות הללו ואפשר לעבור את ימי החורף עם הרבה יותר רוגע.
  • נוחות – השימוש במזגנים ואפילו תנורי חשמל מייבשים מאד את האויר. התוצאה המתקבלת אינה נעימה ונוחה ולעיתים קרובות מוותרים על החימום עקב כך. לעומת זאת חימום באמצעות סולר הוא חום נעים וטוב, תחושת האי נוחות אינה אופיינית והיא לא קיימת.
  • בריאות – היות וסולר אינו מחמם את האויר וגורם לטמפרטורה נעימה, הוא גם מונע התדבקות בשלל מחלות החורף. האויר אינו יבש, ואפשר אפילו לפתוח חלון בצד היות וטמפרטורת החימום גבוהה דיה.  תערובת סולרבתור פתרון נמצא חומר חדש שנקרא ביו דיזל. חומר זה אינו מכיל גופרית כמו הסולר, אך אפשר לערב אותו עם הסולר עצמו. ביו דיזל הוא בעצם תערובת של צמחים על בסיס צמחי כאשר נעשית הפרדה בין החומר גליצרין לבין החומר השומני. יעילות רבה מופקת כאשר משלבים ביו דיזל עם סולר, או אז מקבלים תוצאה ייחודית. שילוב זה שומר על כלי הרכב אשר מתדלקים אתו, וגם עוזר לנו לשמור על איכות הסביבה ועל אויר מזוהם פחות.
  • לסיכום,
  • במהלך הבעירה של הביו דיזל נפלטת כמות קטנה של גזים רעילים היות והוא אינו מכיל גופרית.
  • כדי להתגבר על תופעת הפגיעה בזיהום האויר החלו לשדרג את הסולר הבסיסי באופנים שונים. אנשים הבינו כי חבל לוותר על יתרונותיו הרבים של הסולר, ולא לעשות בו שימוש נפוץ, אך מצד שני הוא פולט חומרי בעירה מזיקים לאויר ומזהם אותו.
  • מבחינה פרקטית, יש להוסיף כי אפשר לקבל סולר באמצעות משלוח – חברות הסולר השונות מציעות שרות עד הבית. כך אפשר להנות מאספקה מהירה של סולר בעת הצורך ולא צריך אפילו לטרוח בשל כך. מזמינים פעם אחת ונהנים מחורף חם ובריא במיוחד.

הסולר הוא חומר שימוש וזול, נוח ובטיחותי. אפשר וגם צריך לנצל את יתרונותיו כל השנה, ובמיוחד לקראת החורף המתקרב ובא!

דילוג לתוכן